Łukasiewicz - ICiMB

Wydarzenia

Magdalena Woźniak uzyskała tytuł doktora nauk inżynieryjno-technicznych.
Data dodania: 01 / 03 / 2022

Magdalena Woźniak uzyskała tytuł doktora nauk inżynieryjno-technicznych.

Magdalena Woźniak z Grupy Badawczej Chemia Budowlana 9 lutego 2022 r. obroniła pracę doktorską pt.  „Wpływ wielkości i kształtu nanocząstek srebra i złota na barwę szkła” i uzyskała tytuł doktora nauk inżynieryjno-technicznych w dyscyplinie inżynieria chemiczna na Akademii Górniczo-Hutniczej.

Zakres pracy doktorskiej obejmował syntezę nanocząstek złota i srebra bazując na metodach redukcji chemicznej i elektrochemicznej oraz ich charakterystykę pod kątem kształtu i wielkości. Otrzymane nanocząstki były następnie wprowadzane do matrycy szkła w procesie topienia. W dalszym etapie szkła zawierające nanocząstki poddawano obróbce termicznej w celu krystalizacji nanocząstek.

Celem pracy było zbadanie wpływu kształtu i wielkości nanocząstek złota i srebra na barwę otrzymanych szkieł.

Wyniki badań mogą stanowić podstawę do opracowania technologii otrzymywania szkieł o wyjątkowych kolorach. Technologia taka może zainteresować nie tylko artystów ale także architektów oraz producentów szklanych opakowań kosmetyków czy też biżuterii.

 

Magdalena jest absolwentką Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie kierunku Technologia Chemiczna (2012). Od lipca 2014 roku pracuje w Łukasiewicz – Instytucie Ceramiki i Materiałów Budowlanych, obecnie w Grupie Badawczej Chemia Budowlana. 9 lutego 2022 Uchwałą Rady Naukowej Akademii Górniczo-Hutniczej uzyskała tytuł doktora nauk inżynieryjno-technicznych w dyscyplinie inżynieria chemiczna.

 

W Łukasiewicz – ICiMB Magdalena uczestniczy w pracach badawczo - rozwojowych z zakresu szeroko rozumianej chemii budowlanej a także w projektach zleconych z przemysłu.

 

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!



Wróć
Wyzwania Łukasiewicza

Sieć Badawcza Łukasiewicz dostarcza atrakcyjne, kompletne i konkurencyjne rozwiązania technologiczne. Oferuje biznesowi unikalny system „rzucania Wyzwań”, dzięki któremu grupa 4 500 naukowców przyjmuje wyzwanie biznesowe i proponuje przedsiębiorcy opracowanie skutecznego rozwiązania wdrożeniowego. Angażuje przy tym najwyższe w Polsce kompetencje naukowców i unikalną w skali kraju aparaturę naukową. Co najważniejsze – przedsiębiorca nie ponosi kosztów związanych z przygotowaniem koncepcji prac badawczych. Łukasiewicz w dogodny sposób wychodzi naprzeciw oczekiwaniom biznesu. Przedsiębiorca może zdecydować się na kontakt nie tylko przez formularz na stronie lukasiewicz.gov.pl/biznes, ale także w ponad 50 lokalizacjach: Instytutach Łukasiewicza i ich oddziałach w całej Polsce. Wszędzie otrzyma ten sam, wysokiej jakości, produkt lub usługę. Potencjał Łukasiewicza skupia się wokół takich obszarów badawczych jak: Zdrowie, Inteligentna i Czysta mobilność, Transformacja cyfrowa oraz Zielona, niskoemisyjna gospodarka.

ikona
ikona