Łukasiewicz - ICiMB

Aktualności

Uzyskaliśmy patent na wynalazek pt. Zestaw surowcowy do wytwarzania klinkieru portlandzkiego
Data dodania: 22 / 02 / 2022

Uzyskaliśmy patent na wynalazek pt. Zestaw surowcowy do wytwarzania klinkieru portlandzkiego

Naukowcy z AGH - dr inż. Elżbieta Jarosz-Krzemińska i dr hab. inż. Marek Gawlicki, BIKO Serwis - Tomasz Bień i Łukasz Koziołek oraz dr inż. Joanna Poluszyńska z Łukasiewicz - Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych opracowali nowy zestaw surowców do wytwarzania klinkieru portlandzkiego.

Klinkier jest to produkt w postaci grudek uzyskiwany w procesie wypalania zmielonych surowców w odpowiednich proporcjach. Klinkier portlandzki otrzymuje się ze składników zawierających głownie węglan wapnia i glikokrzemiany. Gotowy klinkier stanowi surowiec do produkcji cementu.

Wynaleziony zestaw surowcowy zawiera naturalne wapienie w ilości ponad 75% masowych, surowce odpadowe pochodzenia przemysłowego w ilości do 25% masowych oraz krzemonośny surowiec korygujący. Ten ostatni surowiec stanowi odpad denny ze spalania i współspalania biomasy w kotłach fluidalnych, który jest zawarty w zestawie surowcowym w ilości do 8% masowych. Straty prażenia stanowią od 1 do 5% masowych przy czym co najmniej 85% masowych ziaren odpadu dennego wykazuje średnią wielkość od 0,5 do 5 mm.

25 stycznia 2022 roku decyzją Urzędu Patentowego RP został udzielony patent na rzecz AGH, ŁUKASIEWICZ-ICIMB oraz BIKO SERWIS na wynalazek pt. „Zestaw surowcowy do wytwarzania klinkieru portlandzkiego”.

Jest to już drugi patent uzyskany w ramach Projektu Badawczego pt.: „Opracowanie innowacyjnych technologii wykorzystania ubocznych produktów spalania biomasy  w przemyśle materiałów budowlanych i rekultywacji składowisk odpadów wydobywczo-przetwórczych”, finansowanego przez NCBiR w ramach PBS III.

Serdecznie gratulujemy badaczom!



Wróć
Wyzwania Łukasiewicza

Sieć Badawcza Łukasiewicz dostarcza atrakcyjne, kompletne i konkurencyjne rozwiązania technologiczne. Oferuje biznesowi unikalny system „rzucania Wyzwań”, dzięki któremu grupa 4 500 naukowców przyjmuje wyzwanie biznesowe i proponuje przedsiębiorcy opracowanie skutecznego rozwiązania wdrożeniowego. Angażuje przy tym najwyższe w Polsce kompetencje naukowców i unikalną w skali kraju aparaturę naukową. Co najważniejsze – przedsiębiorca nie ponosi kosztów związanych z przygotowaniem koncepcji prac badawczych. Łukasiewicz w dogodny sposób wychodzi naprzeciw oczekiwaniom biznesu. Przedsiębiorca może zdecydować się na kontakt nie tylko przez formularz na stronie lukasiewicz.gov.pl/biznes, ale także w ponad 50 lokalizacjach: Instytutach Łukasiewicza i ich oddziałach w całej Polsce. Wszędzie otrzyma ten sam, wysokiej jakości, produkt lub usługę. Potencjał Łukasiewicza skupia się wokół takich obszarów badawczych jak: Zdrowie, Inteligentna i Czysta mobilność, Transformacja cyfrowa oraz Zielona, niskoemisyjna gospodarka.

ikona
ikona